Sıkça Sorulan Sorular

400 Yıllık Tarihi Yarımada’dan Bilgiler

Bu projeyi kim yaptı, belediye mi yaptı?

Bu projeyi Modelport şirketi yaptı. Modelport’un İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi dışında da projeleri var. Projeleri incelemek isterseniz websitesini ziyaret edebilirsiniz: https://modelport.com websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu proje ne kadar zamanda yapıldı?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’nin yapımı 5 yıl sürdü.

Kaç kişi çalıştı bu projede?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi projesi için modelci, mimari program kullanıcısı, yazılımcı ve elektronik teknisyenlerinden oluşan 30 kişilik ekibin emeği var.

Maketteki objeler nasıl hareket ediyor?

Kablosuz alt yapıyla çalışan, bu projeye özel geliştirilmiş sistemler sayesinde hareket ediyor. Hareket teknolojisi ile ilgili daha detaylı bilgiye https://modelport.com/teknoloji sayfasından ulaşabilirsiniz.

Maketin büyüklüğü nedir?

Yaklaşık 100 m2’lik bir model alanı var.

Bu maketler Osmanlı imparatorluğunun hangi dönemine ait?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi 16.yy ila 19.yy arası 400 yıllık bir dönemi kapsıyor.

Bu, sürekli bir sergi mi?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi sürekli değil. Önümüzdeki yıllarda yurt dışına gidecek. Hala İstanbul’dayken ziyaret etmeniz tavsiye ederiz.

Tarihsel araştırma nasıl yapıldı? Bir danışmanı var mı?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’ni hazırlamak için çok detaylı kaynak araştırmaları yaptık.

Bu maketleri özel kılan, benzerlerinden ayıran özellikleri nelerdir?

Bu büyüklükte hareketli bir maket Türkiye’de yok. Dünyada da sadece 3 yerde var. Yaklaşık 100 m2’lik bir alana sahip. Her 30 cm2’sinde ayrı bir hikaye anlatılıyor.

Çocuklarla sergiyi gezebiliyor muyuz?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’ni elbette çocuklarınızla birlikte ziyaret edebilirsiniz. Sergimiz her yaştaki ziyaretçilere açık.

Saat kaçla kaç arasında sergiyi gezebiliriz?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’ni haftanın her günü 10.30 – 18.30 arasında gezebilirsiniz.

Giriş ücreti ne kadar?

Bilet ücretlerine https://www.passo.com.tr/tr/etkinlik-grubu/miniaturk-istanbul-muze-kombine-biletleri/513613 adresinden ulaşabilir, online satın alma yapabilirsiniz

Sergiye öğrenci grupları veya tur organizasyonları için özel indirimler veya grup avantajları sunuluyor mu?

Grup indirimimiz bulunmamaktadır.

Sergiye gelmeden önce rezervasyon yapmak gerekiyor mu?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’ni gezmek için rezervasyon yapmanıza gerek yok. Dilerseniz sergiye geldiğinizde veya öncesinden online olarak giriş biletinizi alabilirsiniz.

Sergiye nasıl ulaşılıyor? Nasıl gelebiliriz?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi, Miniatürk’ün içinde bulunuyor. Miniatürk’e ulaşım bilgileri için tıklayın: https://www.miniaturk.com.tr/ulasim.html

Otopark var mı? Araçla gelsek oluyor mu?

Elbette kendi aracınızla gelebilirsiniz. Miniatürk içinde 300 araçlık otopark bulunuyor.

Sergi rehber eşliğinde mi geziliyor?

Sergimiz rehber eşliğinde gezilmiyor; ancak merak ettikleriniz için ziyaretçi rehberlerimiz bulunuyor.

Sergi hangi ölçekte ve neler kullanılarak yapıldı?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi 1/87 ölçeğinde hazırlandı. İstanbul Tarihi Yarımada Bölgesi için yüzlerce kaynak incelendi ve her bir model parçası için sıfırdan mimari çizimler yapıldı. 3D baskı makineleri ile basımları yapılan ve elle tek tek boyanan modeller, sonrasında elektronik devreler ve step motorlar yardımıyla hareketlendirildi. Bu serginin yapımının arkasında kapsamlı bir ekip çalışması, onlarca modelci, mimari program kullanıcısı, yazılımcı ve elektronik teknisyenlerinin toplamda binlerce saat emeği var.

Sergide nerelerin maketi bulunuyor?

Sultanahmet Camii ve Medresesi, Ayasofya Camii ve Medresesi, Hipodrom, İbrahim Paşa Sarayı, Sultanahmet Türbesi, Hünkar Kasrı, Bağdat Köşkü, Mecidiye Köşkü, Fatih Köşkü, Has Bahçe, İftariye Kameriyesi, Fil Bahçesi, Darphane-i Amire, Eski Şark Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Harem Hastanesi, Has Ahırla, Beşir Ağa Camii, Soğukçeşme Sokağı, Hürrem Sultan Hamamı, Aya İrini Kilisesi, türbeler, III. Ahmet Çeşmesi, Arz Odası gibi pek çok önemli yapıyı sergimizde görebilirsiniz.

Figürler nasıl boyandı ve kaç adet kullanıldı?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’nde 10.000 adet figür bulunuyor ve bunların hepsini tek tek boyadık.

Maketlerin detayları ve kalitesi nasıl sağlandı?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi için yüzlerce kaynak inceledik ve her bir model parçası için sıfırdan mimari çizimler yaptık. 3D baskı makineleri ile basımları yapılan ve elle tek tek boyanan modelleri, sonrasında elektronik devreler ve step motorlar yardımıyla hareketlendirik.

Bu sergi kimlere yönelik?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi, ailecek iyi vakit geçirmek isteyen, İstanbul’un geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen, sergi, tarih, mimari, model yapımı meraklılarının ilgisini çekecek.

Sergiyi gezmek ne kadar sürüyor?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi ortalama 30 dakikada gezilebilir; ancak bilgi panoları, interaktif ekranlardan faydalanarak 1 saat ve daha fazla zamanda da gezebilirsiniz.

Sergi alanında fotoğraf çekmek veya video kaydetmek izinli mi?

İstanbul Tarihi Yarımada Model Sergisi’nde dilediğiniz gibi fotoğraf ve video çekebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları @TarihiYarimadaModelSergisi hesabımızı etiketlemeniz bizi çok mutlu eder. Eğer profesyonel bir çekim yapmayı düşünüyorsanız, öncesinde izin almanız gerekiyor.

Sergi nerede?

Sergimiz, İstanbul Miniatürk’te 500m2’lik klimalı ve kapalı sergi salonu içindedir. 2025 yılı sonuna kadar, haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır. Daha fazla bilgi, konum ve bilet fiyatları için www.modelport.com adresine göz atabilirsiniz. Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder, sergimize bekleriz.