400 Yıllık Tarihin 1/87
Oranında Küçültülmüş Modeli

Yüzyıllar Önce Topkapı Sarayı’ndaki Yaşam Nasıldı?

Ya Ayasofya’da, At Meydanı’nda?

Bir zamanlar Roma İmparatorluğu ve sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olan İstanbul’un 400.000m²’lik en tarihî bölgesi, Modelport’un 1/87 ölçekte üretilen hareketli modelleriyle yeniden canlandırıldı. Tarihî kaynaklara dayanılarak, 5 yılda tamamlanan bu devasa serginin her 30 cm²’sinde bir başka öykü hareketli olarak izlenebiliyor.  Sergi, 16.YY – 19.YY arasındaki 400 yıllık bir dönemde Topkapı Sarayı’ndan Sultanahmet Camii’ne kadar olan bölgede yaşanan hayatı canlandırıyor.

10.000 figür, 50.000 led ışığı ile tarih günümüze taşındı

Dünyada ilk kez kültür, sanat ve eğitimi birleştiren devasa model sergisi, 10.000 figür ve 50.000 led ışığı; yüzlerce insan, at arabası, yangınlar, meşaleler ve dumanları tüten bacalar gibi hareketli figürler ile tarihi günümüze taşıyor.

 

Tarihi olaylar, sesler eşliğinde sergide hareketlendirildi

Yeniçeri isyanları, at arabaları, yangınlar, ezan, Mehter Marşı gibi orijinal seslerle her noktası tarihi kaynaklardan esinlenerek modellendirilen onlarca sahne, ziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Sergi, tarih meraklılarına yepyeni bir kapı aralıyor

16.yüzyılda özel günlerin düzenlendiği At Meydanı’ndan Osmanlı Devleti’nin ilk kurumsal para basım tesisi olan Darphane-i Amire’ye; 200.000’den fazla İznik çinisinin süslediği Sultanahmet Camii’nden bir zamanlar fillerin beslendiği rivayet edilen Topkapı Sarayı Fil Bahçesi’ne kadar her detayın titizlikle konumlandırıldığı İstanbul Tarihi Yarımada model Sergisi ile kültürel mirasımızın ve tarihsel birikimimizin yansıması Miniatürk’te tarih meraklılarıyla buluşuyor.

 

Tarihi kesitleri 3 boyutlu deneyimleme fırsatı!

Sergiyi gezen ziyaretçilere, ölçeklendirilen sahneler ve yapılarla ilgili 11 dilde bilgi sunan interaktif ekranlar eşlik ediyor; serginin yapım aşamasından kesitler de ekranlara yansıyor. Miniatürk’ün giriş bölümünde konumlandırılan İstanbul Tarihi Yarımada model Sergisi ayrıca 3 boyutlu mapping gösterisi ile ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim sunuyor.